Вода звичайна і незвична.

Матеріал з Wiki
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Тема заходу

Вода звичайна і незвична.

Автор (посилання на сторінку користувача)

Горбань Наталія Федорівна

Мета (навчальна, розвивальна, виховна)

- проаналізувати сучасний стан водних ресурсів світу, України, свого селища, розкрити негативний вплив антропогенного фактору на якість  :води, пояснити сутність наслідків забруднення питної води та їх вплив на здоров’я людини, розробити заходи спрямовані на покращення
екологічного стану природних ресурсів;
- розвивати екологічне мислення, вміння аналізувати , систематизувати і узагальнювати матеріал, робити висновки і виділяти головне, оформлювати плакати і таблиці;
- виховувати почуття відповідальності за долю рідної землі, за майбутнє планети, прагнення до гармонії з природою, особисту відповідальність за охорону навколишнього середовища.

Категорія учнів

Учні 8 - 11 класів

Обладнання

Плакат-рубрика «Чи знаєте ви, що…?»; плакати: «Вода – еліксир життя», «Яка криниця – такий і господар», «Де вода там і верба», комп΄ютер, проектор, екран.

Методичні рекомендації щодо організації та проведення (можливі посилання)

Зміст заходу (можливі посилання)

Слайд 1. ВОДА ЗВИЧАЙНА І НЕЗВИЧНА
Слайд 2. Відеофрагмент «ПОЧАТОК»
Ведучий1Слайд 3.“Вода, у тебе ні смаку, ні запаху, ні кольору, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються не відаючи, що ти таке! Мало говорити, що ти необхідна для життя. Ти – саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не поясниш нашими відчуттями. Ти найбільше багатство на світі”.Антуан де Сент-Екзюпері
Ведучий 2. Цими словами видатний французський письменник Антуан де Сент-Екзюпері описав звичну для нас речовину, природний мінерал –ВОДУ. Та саме у звичному криються таїни найдивовижнішої речовини на Землі.
Ведучий 1. Слайд 4. Що ж таке вода? Здається, простішого запитання не можна придумати, бо вода — це звичайна рідина, яка давно всім відома, а навколо стільки води, що про які дива можна говорити. Постривайте, не поспішайте робити висновки, оскільки звичайна вода є надзвичайно цікавою, невідомою речовиною. Вона заслуговує бути названою 8-м чудом світу. І сьогодні ми переконаємося в цьому.
Ведучий2.Дослідження «У чому незвичайність звичайної води» проводили учні 9-11 класів працюючи над проектами:
Ведучий 1. На минулій науково-практичній конференції ми познайомилися із роботами над проектами
 1. Звідки з'явилася вода на Землі?
 2. Чи достатньо води на Землі?
 3. Аномалії води
 4. Вода = життя
Ведучий2. Слайд 5. Сьогодні вашій увазі будуть представлені проекти :
 1. Проблеми прісної води
 2. Водні ресурси рідного краю
 3. Мистецтво і вода
Ведучий 1. Слайд 6.
Вода… Яке просте й звичайне слово,
На перший погляд – без усяких значень.
Однак, яка глибока в ньому є основа –
Вода як дощ, як сніг, як море різних бачень
Ведучий2. Вода - колиска життя, саме ній наша планета Земля зобов'язана появою і ростом усього живого. "Вода дорожча за золото" - стверджували бедуїни , які все життя кочували в пісках. Вони знали, що жодні багатства не врятують подорожнього в пустелі, якщо вичерпаються запаси води.
Ведучий1. Проте не всяка вода життєво необхідна, а лише прісна .
Ведучий 2.Очевидно, кожен знає і, можливо, навіть усвідомлює, що сьогодні прісна вода є коштовною на планеті Земля. Однак розвиток цивілізації, споживацьке ставлення людини до Природи, до самої себе, зрештою, поставило її перед вибором: відновлювати свою гармонію з Природою чи вимерти. Прогнози вчених песимістичні: чиста питна вода уже сьогодні для багатьох країн є дефіцитною і незабаром стане такою на всій планеті.
Ведучий 1. Слайд 7.Про проблеми прісної води розкриють у своєму проекті учні 9-го класу…..
ПРОЕКТ №5 «ПРОБЛЕМИ ПРІСНОЇ ВОДИ»
Слайд 1 ПРОБЛЕМА ПРІСНОЇ ВОДИ
Слайд 2 :Мета дослідження з’ясувати чому виникла проблема прісної води?

Слайд3.Людству для життя і діяльності потрібна не будь-яка вода, а тільки прісна і певної якості. Основним джерелом її в більшості країн є нині і залишаться в майбутньому річки і озера, запаси води в яких не безмежні. Слайд4.Запаси прісної води невеликі : з урахуванням частини підземних вод вони становлять біля 35 млн. км3. Причому 70% прісної води сконцентровано вльодових Антарктиди Гренландії і гірських вершинах. Близько 30% світових запасів прісних вод становить підземні, з яких доступними є невеликачастина. Води рік і озер становлять незначну частину гідросфери – близько 200 тис км3 (близько 1%). Саме вони і є доступними для споживання людиною.

Слайд5. Щоб зрозуміти багато це чи мало,уявімо, що води світового океану вміщаються в чайнику об’ємом 3 літри, тоді прісна вода займе стакан об’ємом 0,2 літра , з неї лише 2 краплі є доступними людству.

Слайд6.Але навіть і такої мізерної кількості прісної води достатньо, адже при нормі водопостачання 1000 т води в рік (з врахуванням промисловості і сільського господарства) на людину цієї кількості може вистачити на 20 млрд чоловік. В даний час населення нашої планети складає 7 млрд. Демографи вважають, що 20 млрд воно досягне в 2100 р. отже до того часу природної прісної води буде явно недостатньо. Проте уже сьогодні говорять про «голод» прісної води.Чому?

Слайд 7 . Відео «ПРОБЛЕМИ ПРІСНОЇ ВОДИ»
Слайд 8.Крім того,потреба людини у воді постійно зростає , якщо в давні часи витрати води на людину становили 12- 18 л. на добу, то у розвинених країнах вона сягає 200 – 400 л. На початку ХХ ст. Загальне водоспоживання у світі зросло приблизно у7 разів, а на промислові потреби – у 21 раз.З розвитком промисловості, створенням нових водомістких виробництв, розширенням зрошуваних площ та інтенсифікацією сільського господарства, зростанням населення та урбанізації споживання води неухильно, можна сказати, прогресивно, збільшується.
Слайд 9
 • У 1900 р. споживання води у світі складало 400 км3,
 • у 1950 – 1100 км3,
 • у 1975 – 3000 км3.
 • На даний час населення планети витрачає щорічно близько 8000 км3 води.
Слайд 10. Як підсумок можна сказати, що основними причинами проблеми прісної води це:
 1. Швидкі темпи зростання чисельності людей на планеті,
 2. З розвитком технологій різкими темпами зростає споживання води на одну людину
 3. Споживацьке ставлення людини до води.
Це основні причини через які проблема води у світі є зараз однієї з найбільш актуальних.
Слайд 11. Ось чому Європейська Рада підписала 6 травня 1976 року Водну хартію.
 1. Без води немає життя. Вода - коштовний, необхідний людині ресурс.
 2. Запаси питної води небезконечні. Тому їх охорона і економія - важлива справа.
 3. Забруднюючи воду, людина шкодить собі і всім живим організмам.
 4. Кількість води повинна відповідати санітарним нормам при її використанні.
 5. Використану воду необхідно повертати у водоймища в такому стані, щоб вона була придатна до подальшого використання.
 6. Значну, роль в збереженні водних запасів грає рослинний покрив, особливо ліс.
 7. Водні ресурси необхідно враховувати і реєструвати.
 8. Кожен з нас зобов'язаний ради блага всіх витрачати воду економно.
 9. Вода не знає кордонів. Тому в її охороні і використанні необхідна міжнародна співпраця.
Слайд 12.Ось чому Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів для залучення уваги громадськості до цього питання.
А період 2005-2015 р.р. оголошений Генеральною асамблеєю Міжнародним десятиліттям дій "Вода для життя", основними завданнями якого є скорочення принаймні наполовину частки населення, що не має доступу до безпечної питної води й санітарії.
Ведучий 2.Слайд 8.Колись про Україну казали мрійливо: «На ясні зорі, на тихі води...». Де ж тепер тії зорі, і тії води?...
Ведучий 1.За запасами питної води на душу населення економічна комісія ЮНЕСКО зарахувала Україну до країн з обмеженим водним ресурсом.
Ведучий 2.Учні 9-го класу …………….. розкриють у своєму проекті «Водні ресурси рідного краю» причину нехватки прісної води на Україні
ПРОЕКТ №6 «ВОДНІ РЕСУРСИ РІДНОГО КРАЮ»
Слайд1.Водні ресурси рідного краю
Слайд2.Метою проекту було встановити, чомуУкраїну зараховано до країн з обмеженим водним ресурсом.
Cлайд3. Україна слабо забезпечена водними ресурса¬ми. Запаси прісних вод становлять на одного жи¬теля лише 1000 м 3. Це одне з останніх місць у колишньому Радянському Союзі. На карті добре видно про нерівномірний розподіл доступної прісної води на території України. Найбільше на північному заході і найменше на південному сході
Слайд 4 Провідна роль у задоволенні потреб господар¬ства та населення України прісною водою належить поверхневим джерелам (річкам, відкритим водоймам».
Слайд 5.На її території нараховується близько 73 тис. річок; переважно невеликі річки: лише близько 125 з них мають довжину понад 100 км. Більшість рік входить до басейнів Чорного та Азовського морів; лише невелика північно-західна і крайня за¬хідна частина України належить до Балтійського басейну.

Сумарні водні ресурси України становлять 210 км3. Розподіл річкового стоку на території України дуже нерівномірний. Особливо бідні на водні ресурси південні області держави.

Слайд 6.На початку ХХІ століття проблема збереження вітчизняних водних ресурсів набула такого лиховісного розмаху, що визнана як реальна загроза національній безпеці України.

За оприлюдненими даними РНБОУ, 80% поверхневих водойм Вітчизни вже непридатні для постачання питної води...

Слайд 7.Щорічна нестача питної води на цей час становить в Україні 400 млн. кубічних метрів прісної води.

Понад половина з 450 українських міст мають значні труднощі з водопостачанням. Тільки за останні роки їх кількість зросла з 240 до 260. 1 228 українських сіл постійно постачаються привізною питною водою, але їхня кількість зростає через локальні техногенні катастрофи, що призвели до втрат джерел місцевого водопостачання...

Слайд 8.Структура української економіки зайшла у непримиренну суперечність з водними запасами української землі, які витрачаються значно швидше, ніж встигають відновлюватися. Витрати води на одиницю продукції в економіці України у 4,6 рази вищі, ніж у сусідній Європі.
Слайд 9.Через різке зменшення річного стоку, насамперед, Дніпра, який надмірно розбирається на потреби населення й господарства, стала зростати солоність Чорного моря. Тепер не Дніпро тече у море, а море піднімається річищем Дніпра, що ставить питання про термінове спорудження нової греблі у Дніпрово-Бузькому лимані, яка б не дала морю заходити у Дніпро і нищити прісноводні запаси...
Слайд10.За станом своїх водойм з урахуванням технічного стану водоочисних споруд серед 122 країн світу Україна посідає лише 96 місце.

Становище, що склалося в Україні з водою, потребує невідкладних заходів. - А яке становище із водними ресурсами на Сумщині?

Слайд11. Гідрографічна мережа Сумської області досить розвинута і нараховує близько 1540 річок та струмків загальною довжиною біля 8.0 тис. км, 46 водосховищ, близько 2180 ставків та понад 500 озер. Середній багаторічний стік річок області складає біля 5680 млн. м3, а загальний об’єм води у водосховищах і ставках – 227 млн. м3. Забезпеченість водою за рахунок місцевого річкового стоку в нашій області становить близько 1.6 тис. м3 на рік на одного її жителя. Сумська область відноситься до областей України з достатньою забезпеченістю як поверхневими, так і підземними водними ресурсами.

Дані моніторингу свідчать про те, що якісний стан води у річках нашої області в цілому відповідає вимогам діючих санітарних правил і норм охорони поверхневих вод від забруднення. Проте викликає занепокоєння стан поверхневих вод поблизу найбільших промислових міст нашої області – Сум, Шостки, Конотопа, Охтирки, Лебедина, Ромен, де нерідко фіксуються перевищення допустимих норм вмісту у воді сполук фосфатної й азотної груп та органічних речовин. Важливою проблемою у питанні збереження природної чистоти наших річок і водойм є також безвідповідальне ставлення до цього питання значної частини нашого населення.

Слайд12. Прикро стає,
 • коли заради розширення присадибної чи дачної ділянки на кілька десятків квадратних метрів ріллі розорюються береги рік та струмків майже до самої берегової лінії;
 • як у селах, так і в містах не тільки на берегах річок, а і в їх руслах насипані купи побутового та городнього сміття
 • коли на берегах річок та озер відпочиваючі залишають безліч скляної (часто битої), пластикової та паперової тари,
 • миють автомашини.
Слайд13. Чи можна щось протиставити негативним процесам?

Слід частіше звертатися

 • до позитивного національногодосвіду водокористування,
 • і до успішного міжнародного ,
 • до історичного досвіду предків, які жили в гармонії з природою,
 • до сучасної світової практики раціонального господарювання
Вивчати їх і застосовувати на практиці.
Що можемо зробити ми?
Слайд14.Селище Степанівка розташоване у басейні двох річок р.Сумки й р.Гуски. Вздовж берегів цих річок є багато джерел.Частина жителів селища користуються водогінною водою , що викачується із глибоководних свердловин. Це вулиця Центральна, провулок Сумський, вул.Новомістенська, вулиці, що прилягають до бувшого цукрокомбінату. Проте інші жителі користуються водою джерел та поверхневою водою із колодязів.
Слайд15.Нераціональне господарювання привело до того, що у деяких колодязях вода непридатна до споживання і користування. Це мікрорайон товарної станції Торопилівка на якій розвантажують мінеральні добрива та хімікати для корпорації «Райз», де поблизу розташовані склади мінеральних добрив, будівельних матеріалів «Крок», «Віста», Аккад»

Ми вважаємо:

Чиста прісна вода - велика цінність, тому ставитись до неї слід по-господарськи, берегти її, починаючи з найменшого джерельця
Слайд16. Більш як 1000 років тому Авіцена писав: "Найкраща вода - це вода джерел, але не всіх джерел, а тих, що протікають по чистій землі, в грунті якої не переважають ніякі сторонні властивості і якості, Добра вода з того джерела, що тече і при цьому відкрита для сонця і вітрів, бо це одна із якостей, завдяки яким проточна вода набуває достойності»
Слайд17. У 2008 році учитель біології Розгон О.Г вікрила систему самовитічних джерел р. Гуски , вода яких за попереднім аналізом надзвичайно чиста . їх занесено до реєстру як гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення «Джерела Юнака»
Слайд18Ми повинні опікуватися ними. З цією метою у школі створена екологічна бригада, яка упорядковує місцеві джерела.
"Кожна краплина має значення”
Я воду п’ю із того джерела,
В якім наснага трепетна й цілюща.
З кринички, що край нашого села.
Живе з віків, мов пам’ять невмируща.
Свята вода в моїх руках,
Бо взята від Землі.
Вона дарує нам щодня –
Візьми і ти її.
Прийди до неї на зорі,
Коли роса на квітці,
А джерельце її бринить,
Як та струна на скрипці.
Святкова мить тебе й Землі.
Коли, омивши тіло,
Ти відчуваєш, як в тобі
Зароджується сила.
Священний дар, що із віків
Несе в собі життя,
Іспий, припавши до землі,
Енергію буття!
Прийдіть до джерела, зробіть ковток-другий її прозорої снаги і відчуєте, як ваша душа наповнюється силою, здоров’ям, чистотою та добрими помислами. Так нехай же чисті джерела пульсують у ваших душах.

Кожен із нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонально використовувати водні ресурси нашої Степанівки. Це не лише покращить екологічну ситуацію, але й створить прекрасний настрій, принесе величезне моральне задоволення, викличе почуття поваги до себе та інших.

Слайд19. Проблеми навколишнього середовища і зокрема водних ресурсів повинні турбувати всіх нас. Ми не повинні бути байдужими і не збиткуватися над природою, повинні берегти і примножувати її багатства, пам'ятаючи пророче слово В.Скуратівського:

"Не зміліють джерела України, якщо ми не зміліємо душею".

Слайд 9. Пісня «Живи родник, живи»
Ведучий 1.За останні десятиліття вода втратила нашу повагу. Вона вже не предмет людського поклоніння та захисту, вода стала продуктом споживання, який ми грубо зневажаємо та безсоромно забули, хоча дві третини земної поверхні вкриті водою. І вода нам віддячує тим же.
Слайд 10 . Відеофільм «Катастрофи»
Ведучий 2.Вода - як багато означає це слово для кожного жителя землі. У житті поколінь і цивілізацій вода відігравала дуже велику роль. До неї відносилися з благоговінням. Для життя всього живого вона безцінна. Про неї складалися пісні, оповіді, легенди. Її оспівували поети, писали драматурги, романісти.... Художники присвячували їй картини. Музиканти намагалися відтворити музику води в своїх творах.... Але що може бути краще по звучанню, чим радісний дзвін струмка , барабанний дріб краплинок дощу по даху, шум океану. Слайд (шум дощу та океану)
Ведучий 1.Учні 11 класу ……………… познайомлять вас із новими напрямками в мистецтві пов’язані з водою.
Слайд 1.ПРОЕКТ №7 «МИСТЕЦТВО І ВОДА»
Слайд 2. Мета проекту: познайомитися із напрямками сучасного мистецтва пов’язаного з водоюКурсив
Слайд 3.Ты радугу в капле воды разгляди,
Она там, ей-Богу, бывает!
И сердцем своим осторожно коснись,
Увидишь – она засияет!
Ми настільки звикли до води, що інколи просто не помічаємо наскільки вона прекрасна

Одна краплинка води може створити цілу скульптуру. Водяну. Але від художника буде потрібно майстерність, величезне терпіння й гарну фотокамеру, щоб створити таку замерзлу в часі композицію, красу, що одночасно відображає, енергію і динаміку поточної, капаючої й бризкаючої води. Деякі художники замінюють воду більш в'язкішими рідинами, створюючи незвичайні ефекти. Але найчастіше досить звичайної води та гри з фарбами і світлом, щоб створити ефектну картину.

"если в капле есть ключ от вселенной
то в лице день и ночь промелькнут
то печальных то веселых мгновений
то осенних то летних минут..
Слайд 4. Сніжинки... Неповторний приклад краси йрозмаїття в природі.Повертаючись додому морозним зимовим вечором, чи прогулюючи з собакою в парку, чи кваплячись до магазину, зупиніться на хвилинкуй зловіть на долоню сніжинку, придивіться до її краси – вона воістину прекрасна. Це справжнє чаклунство довкола нас, яке ми, на жаль, не помічаємо.

Першою людиною в історії, що вирішила зберегти всю красу й унікальність сніжинок, був Уїлсон А. Бентлі. Він присвятив цьому все життя, а тепер його перші фотографії сніжинок виставлені на продаж за 4800 доларів кожна. Звідки взявся сніг?

Легенда свідчить, що повсталі ангели у момент падіння втрачали свої білосніжні крила. Так і з'явився сніг.

Але з уроків фізики нам відомо, що «основа» кристала — порошинки і навіть іони, довкола яких і починається утворення майбутньої казкової краси. Проте учені державного університету Луїзіани, вивчивши зразки снігу з різних частин світу, виявили, що від 69% до 100% ядра сніжинок складають бактерії. Сніжинки –це тимчасові витвори мистецтва. Спостерігається виключно велика різноманітність форм сніжинок. Найбільш прості з них: голки, стовпчики і пластинки.

Розміри окремих сніжинок можуть бути вельми різними. Найбільші лінійні розміри зазвичай мають голчані зірки (їх радіус досягає 4-5 мм). Проте найбільша сніжинка була зафіксована 28 січня 1887 року в США в штаті Монтана. Вона складала в діаметрі 38 см.

Форма сніжинок відображає внутрішню впорядкованість молекул води, коли вони знаходяться в твердому стані - у вигляді льоду або снігу. Всього через декілька хвилин впавши на теплу поверхню сніжинка втратить свою декоративну структуру, свій унікальний образ, який ніколи знову не повториться.

Але фотографія дозволяє нам зберігати ці маленьки шедеври, і досліджувати їх форму.
У японській культурі є поняття «юкимі» — «милування снігом» і навіть існує таке свято. Ще б!Адже настільки складну форму, ідеальну симетрію і різноманітність контурів, які виявляє нам це дивне створіння природи, люди свого часу могли пов'язувати лише з дією надприродних сил або з божественним промислом.
Светло-пушистая,
Снежинка белая,
Какая чистая,
Какая смелая!..
Под ветром веющим
Дрожит, взметается,
На нем, лелеющем,
Светло качается.
А тепер, після цього короткого екскурсу в «життя» сніжинок, — милуйтеся досконалістю унікальних форм снігових «коштовностей» своїми очима!
Слайд 5. Батьківщиною льодової скульптури можна назвати Китай, і не без підстав: ще років триста тому в околицях Харбіну рибаки, вирушаючи взимку на промисел, брали з собою в холодні вітряні ночі крижані ліхтарі. Виготовлялися вони дуже просто: корзину з водою виставляли на мороз, потім виймали з неї лід, видовбували в нім отвір і вставляли всередину свічу. Повернувшись з лову, рибаки залишали ліхтарі на березі, і під час традиційних зимових свят ними грали діти. Поступово дитячі ігрипереросли в шоу льодових ліхтарів, а починаючи з 1963 року — в популярний фестиваль льодової скульптури. Тепер щорік в січні-лютому жителі Харбіну милуються в міських парках складеними з крижаної цегли величезними будівлями, садами, водопадами, готичними соборами, різьбленими квітами й драконами.
Слайд 6. Перший визнаний світовий шедевр льодової архітектури був створений в Росії. У 1740 році для розваги смертельно хворої імператриці Ганни Іоаннівни в Санкт-Петербурзі побудували Льодовий будинок, де всі меблі, завіски, посуд і навіть карти, лежачі на столах, були вирізані з льоду. Крижані дрова в крижаному каміні горіли, що намазали нафтою, льодовий слон біля входу викидав вверх струменя води, а гармати з льоду стріляли, відповідно, крижаними ядрами. Як відомо, в цьому будинку справили і «забавнувесілля» придворного блазня князя Голіцина і вдови Буженінової. Але головне — сам будинок справив на сучасників настільки глибоке враження, що вони не пошкодували слів, описуючи його для нащадків.
Проте широкого поширення льодове мистецтво набуло вже у наш час, коли з'явилися електроінструменти, здатні значно прискорити процес створення недовговічних артоб'ектов.
Слайд 7. Лід — матеріал універсальний, підходить до фігур і будівель будь-яких розмірів. І для гігантської копії Великої Китайської стіни в Харбіні (2003 рік), по якій можна гуляти, і для гільйотини, створеної американськими майстрами на фестивалі в штаті Огайо в 2006 році, і для лебедів, що «летять», зроблених красноярськими скульпторами на Пермському фестивалі 1999 років. На чемпіонаті у Фербанксе (на Алясці) в 2005 році американські скульптори під керівництвом Стівена Беркшира вирізували величезну акулу,що виплигує з води прямо на глядача, а роком пізніше створили якнайтонші повідки легендарної «упряжки Бальто», яка мчала вниз з крутого горба, щоб встигнути доставити в Ном рятівний вантаж вакцини від дифтерії.

Робота з льодом подібна до роботи з каменем або деревом з тією лише різницею, що в даному випадку вона вимагає дотримання температурного режиму. Як тільки стовпчик термометра опускається нижче мінус 35°c, лід стає крихким і ламким, а це означає, що будь-якої хвилини по зрузку може пройти тріщина, і тоді — починай все спочатку.

Лёд и огонь! Ледяные скульптуры.
Ледовое шоу. Дворец изо льда.
Взор восхищают подсветки в фигурах.
Ты попадаешь в мир волшебства.
Слайд 8. Ебру - мистецтво обробки паперу, так зване «Турецьке мармування». Спочатку зображення робиться на воді, а потім переноситься на папір або тканину...
Найстаріша із відомих картин Ебру була створена в 11 столітті. Але досконалість зображення, що дійшло до нас, дозволяє зробити висновок, що до 11 століття техніка Ебру вже досягла досконалості, а значить, мистецтво з'явилося значно раніше за відому картину. Батьківщиною Ебру прийнято вважати Туреччину, хоча найімовірніше, тут воно лише отримало широке поширення.

Зародилося ж Ебру, за деякими припущеннями в Індії, потім було перейнято персами, від яких перейшло до османів, теперішнім туркам. За іншими припущеннями, зародилося воно в Бухарі, а після іранців його перейняли турки. Одне можна сказати точно – Ебру з'явилося на Сході. Походження слова Ебру також не зовсім відома. Є декілька версій. Перша: Ебру сталося від арабського «ab-ru», в переведенні «вода для особи». Друга: слово сталося від чагатайського «ebre» - «хвилеподібний». Турки вважають за краще вважати найбільш правдоподібній третю версію: назва пішла від персидського «ebri», що в переведенні з фарсі означає «хмару». Мистецтво Ебру передавалося майстрами їх учням з покоління в покоління. У Ебру використовуються лише натуральні матеріали. Кисті зробленіз деревини рожевого чагарника або з кінського волоса. В'язкість води збільшена шляхом додавання нектару Гевена (Астралагуса) – рослини, зростаючої в Анатолії. Вичавлена їх нижній частині стебла, рідина конденсується в смолистий віск, що має слабкі склеювальні властивості. Художник наносить малюнок фарбами, які не розчиняються у воді, а залишаються на її поверхні, змішуються між собою і утворюють химерні і неповторні узори. Потім на малюнок накладають папір і через декілька секунд обережно знімають, висушують і Ебру готовий.

Висновок
Ведучий 2. Існує у Всесвіті маленька блакитна планета Земля. І ця планета житиме до тих пір, поки на ній є дивна речовина – вода.
Ведучий 1. Ми з вами переконалися, що вода володіє унікальними властивостями. Змінюючи природу, людина змінює основу життя – воду, і ніхто не зможе сказати: до яких страшних наслідків може привести недбале поводження з водою. Вода – це унікальна речовина природи, яку необхідно захищати! Зберегти воду чистою, означає зберегти своє життя.
Вода – це хмарка в небі, дощ, це море,
Роса на квітах зранку, що бринить.
Вода – це джерело, туман, струмок у горах,
Який поміж дерев у даль біжить.
Вода – це хвилька в морі, озерце і річка,
Це теплий чай, і напій , це їда -
Усе це в світі буде жити вічно,
Бо це - основа нашого буття !
Тож берегти і шанувати воду
Обов‘язком святим є кожного із нас,
Тоді ми збережем життя, природу
І все довкілля на майбутній час !
ВІДЕОФРАГМЕНТ «ВОДА»

Використані ресурси

Фотогалерея

 1. Вода звичайна і незвична.