Комплексна екскурсія в природу для учнів 6-х класів

Матеріал з Wiki
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Тема заходу

Автор (посилання на сторінку користувача)

Малютіна Тетяна Олексіївна

Мета (навчальна, розвивальна, виховна)

Мета: відвідати природні об'єкти і зелені зони Глухова; ознайомити учнів з рослинністю і тваринним світом нашого краю; закріпити знання і практичні навички роботи з визначення сторін горизонту, азимута; навчити визначати правий та лівий береги річки, швидкість течії р.Есмань; сформувати активну життєву позицію, відповідальне ставлення до природи й усвідомлення місця людини в біосфері; продовжити роботу з розвитку мислення, робити висновки на основі власних спостережень.

Категорія учнів

Учні 6-х класів.

Обладнання

картосхема Глухова, блокноти, олівці, компаси, рулетка, поплавки, секундомір, колекції гірських порід.

Методичні рекомендації щодо організації та проведення (можливі посилання)

Тип екскурсії: розширення та закріплення знань, умінь та практичних навичок. Форма роботи: групові форми дослідження. Девіз екскурсії: „Люблю і знаю, Знаю і люблю. І тим палкіш люблю, Чим краще знаю". (Ю. Єфремов)

Організаційна зупинка (шкільний двір).

 1. Оголосити учням тему, мету, маршрут навчальної комплексної екскурсії, її тривалість (3 години).
 2. Повторити правила дорожнього руху.
 3. З'ясувати правила поведінки під час екскурсії, інструктаж з техніки безпеки.
 4. Пригадати правила поведінки в природі.
 5. Розподілити учнів на групи та визначити обов'язки.

Інтерактивні методи та прийоми роботи: „Мозковий штурм", „Займи позицію", „Навчаючи вчусь", „Робота в групах", „Коло ідей", „Прес".

Завдання до організаційної зупинки.

 1. До кожного умовного знаку сформулювати правила поведінки в природі.
 2. Де і чому необхідно було б встановити такі знаки?
 3. Обґрунтуйте необхідність суворого дотримання правил поведінки в природі?

Правила поведінки в природі. Усе розмаїття природи, яке ти бачиш, створено не тобою. Тому:

 1. Ходи якомога тихіше. Не галасуй і не тупоти, інакше нічого не почуєш і не побачиш.
 2. Зриваючи квітку, подумай, чи варто заради миттєвого задоволення заподіяти рослині шкоди. Найкращі рослини - живі.
 3. Не ламай дерева, гілки.
 4. Не їж незнайомі ягоди та гриби, якщо не хочеш отруїтися.
 5. Перш ніж когось схопити, подумай: „А чи сподобається цій істоті моє товариство?" У природі ми в гостях і права господаря треба поважати. Тим більше, що деякі з тварин боляче кусаються.
 6. Розводячи багаття чи полишивши запаленого сірника, пам'ятай, що спалити сотні гектарів лісу чи комишів дуже просто. А з ними мільйони живих істот.
 7. Усе, що приніс із собою, - забери. Поважай чистоту природи. Залишати можна тільки харчові продукти.

Зміст заходу (можливі посилання)

Історична зупинка (вхід у міський парк). Наш міський парк був закладений на початку 50-х років минулого століття на місті колишнього німецького кладовища. У 60-х та 70-х роках парк був улюбленим місцем відпочинку глухівчан. Тут працювало багато атракціонів, діяв „Літній" кінотеатр, кафе, по вихідним дням грав духовий оркестр. Зараз у парку малолюдно. Але спекотного літнього дня так приємно пройтися тенистими алеями або посидіти на лавочці під розкидистим кленом та послухати щебетання пташок.

Топографічна зупинка ( перехрестя алей поруч з танцмайданчиком). Мета: закріпити навички орієнтування на місцевості, визначення азимутів, відстаней до об'єктів. Актуалізація знань.

 1. Що таке горизонт, лінія горизонту?
 2. Що значить „орієнтуватись"? (Робота в групах)

Виконання практичних завдань („Навчаючи вчусь").

 1. Зорієнтувати компас, визначити основні і проміжні сторони горизонту.
 2. Визначити напрямок і азимут на окремі об'єкти:

а) на спортивний майданчик; б) на центральну алею; в) на вхід до парку; г) на окреме дерево.

 1. Оформити результати у польовому блокноті.

Географічна зупинка. Мета: ознайомити учнів з формами рельєфу місцевості, гірськими породами, грунтами. Фронтальна бесіда.

 1. Що таке рельєф?
 2. Які форми рельєфу оточують нас на цій місцевості? Як називається ця форма поверхні?
 3. Якими гірськими породами складена місцевість?
 4. До якої групи за походженням їх відносять?

Завдання. Зібрати зразки гірських порід.

 1. Що таке грунт?
 2. Які грунти складають цю місцевість?
 3. Порівняйте грунти під чагарниками та під деревами.
 4. Зробіть висновок.

Зупинка „Рослини - символи України" Мета: ознайомити учнів із представниками Царства Рослин, які є символами України; національне та екологічне виховання учнів. („Мозковий штурм").

Фронтальна бесіда — пошук.

 1. Які рослини вважаються символами України?
 2. Що ці рослини символізують?

Учні попередньо отримали випереджувальне завдання. Майже в усіх народів є улюблені рослини - символи: у канадців - клен, у росіян - берізка, а в нас - верба й калина, тополя і вишня. Правду кажуть: „Без верби і калини нема України". Не можна уявити собі двору на Україні, де б не ріс кущ калини; обов'язково садили вербу, тополю, вишню і, звичайно, прикрашали хатину квітами: барвінком, чорнобривцями, мальвами. В українській творчості калина символізує мужність і незалежність духу в боротьбі за незалежність рідного краю, благородний порив виборювати, відстоювати свободу і гідність людську. Це харчова, лікарська, медоносна рослина; соком калини очищують обличчя, щоб рум'янилося. Верба... Красуня - верба корисна рослина, недарма народ оспівував вербу, ввів її в легенди, казки. Не зміг розлучитися з нею Великий Кобзар і привіз із собою на заслання вербову гілочку, з якої розрослося велике дерево, назване вербою Тараса. „...І досі снився: під горою Між вербами та над водою Біленька хаточка..." З вербою пов'язано багато звичаїв, обрядів. У Вербну неділю освячують вербу в церкві, а потім несуть додому і б'ють нею хатніх. З 500 видів верб, які поширені на нашій планеті, ЗО припадає на Україну. Верба - природний фільтр усіляких домішок, що містяться у водах річок і озер, це цілюще дерево. Настій з кори знижує температуру. Вишня. Вишневий сад супроводжує наші оселі хтозна й відколи, немов на нашій отчій землі і батьківщина цього дерева. Вишневий рід налічує 130 видів. Найбільш розповсюджена звичайна та степова. Тополя - символ рідної землі; символ дівочої вірності, краси. Містить і виділяє фітонциди (речовини, які очищують повітря від пилу, бактерій). Якщо людина хоче пити, треба посмоктати гілочку тополі. Стійка проти сполук сірки, хлору, і тому її садять у великих містах. Барвінок. Прекрасно осяйна рослина. Оберігає від нечисті. Застосовують як ліки при туберкульозі, дизентерії, дизентерії, коліті. Символізує віру в сили, символ кохання і краси. Чорнобривці - трав'яниста рослина. Відомо 20 видів. Допомагають позбутися головного болю. Соняшник - заокеанський гість. Вступивши на українську землю, не тільки знайшов благодатний грунт для себе, а й органічно вписався в наш краєвид. Батьківщина - далека Америка. „На сонечко я схожий і сонечко люблю, до нього повертаю голівоньку свою". Вперше насіння соняшника потрапило до Європи у 1510 р. Насіння висіяли у Мадридському саду. Рослина добре прижилася. В Україні соняшник з'явився у XVII ст. Мальва - народна квітка України. Налічує 1600 видів. На Україні представлена 18 видами. Батьківщина - середня Азія. Мальва стала символом України, яка віками боролася за визволення і нарешті здобула свою незалежність. Учні - ведучі зупинки „Рослини - символи України" пропонують згадати пісні, де оспівані згадані рослини українським народом.

Зупинка „Екосистема - міський парк". Мета: узагальнити поняття „природні та штучні системи"; звернути увагу на взаємозв'язки між організмами та пристосуванням до відповідних умов існування в екосистемі парку. Групи отримують завдання та виконують їх, готуючи усний опис результатів з використанням відповідних наглядних компонентів екосистеми для демонстрації. Завдання. I група. Що таке екосистема? Чи відрізняються природні та штучні екосистеми? Система - (від грецької зузїеша) ціле, що складається із взаємозв'язаних частин. Середовище + угруповання -> екосистема мешканців. II група. Визначити основні компоненти екологічної системи, їх роль. Рослини, тварини, повітря, грунт, вода, мікроорганізми. Виробники (рослини), споживачі (тварини), перетворювачі (мікроорганізми). III група. В чому проявляється взаємозв'язок між організмами екосистеми парку? Прослідкуйте за можливими ланцюгами живлення. Наведіть приклади. (Листя дерев -> гусінь -> свійські птахи ->хижі птахи. Рештки використовують перетворювачі). IV група. Які рослини і тварини в цій штучній екосистемі парку переважають? Визначте ярусне розподілення рослин і тварин. Як рослини і тварини пристосувалися до життя на кожному ярусі? (Пристосування: сплячка, зимівля, перельоти, кочівки, маскування, мімікрія. І ярус - ялина, дуб, тополя, липа; II ярус - клен, береза, акація; III ярус - бузок, бузина, акація чагарникова, глод.

Зупинка „Допитливих". Цікава екологічна інформація:

 • Береза випаровує за день 6 ведер води, дуб - 6, евкаліпт - 40.
 • Над лісами випадає на 30% дощів більше, ніж над ланами.
 • За 1 годину 1 га лісу поглинає - 2 кг СО , це та кількість, що видихають за цей час 200 осіб (ліс при цьому виділяє 2 кг О )
 • Людині потрібно 960 л О на добу, стільки його виділяє п'ять дорослих дерев.
 • Крилате насіння берези може відлетіти від материнської рослини на 6 км. Насіння ялини - на 2,4 км, клена - 0,09 км, ясена - 0,02 км.
 • Одна тонна макулатури рятує від вирубування 0,4 га лісу середнього віку, а 20 кг макулатури зберігають одне дерево.

Гідрологічна зупинка (частина річкової долини р.Есмань). „ Здрастуй, річка Невеличко, дорога моя сестричко! Річечко мого дитинства, Лагідна, ласкава, чиста. Нахиляюсь, п 'ю водичку — Річечку цілую в щічку!" О.Орач Топонімічна довідка. Назва „Есмань " - перського походження, що в перекладі означає „прекрасна путь".

Виконання практичних завдань.

 • Закинути в річку поплавки і визначити: напрямок течії; правий та лівий берег; на якому березі ви знаходитесь; швидкість течії.

Інструктаж до порядку виконання: - зробити два створи (відстань 100 м, яка вимірюється рулеткою); - учням зайняти місце поблизу створів; - посередині учень із секундоміром; - інші учні, з інтервалом не менше 1 хвилини, по черзі закидають поплавки у річку на 3 - 5 м вище верхнього створу. Кожний наступний поплавок закладають тільки після проходження попереднім нижнього створу. Дані записують в таблицю та обчислюють середню швидкість.

Таблиця

ВИЗНАЧЕННЯ ШВИДКОСТІ ТЕЧІЇ РІЧКИ ЕСМАНЬ

 1. колонка. № попл:
 2. колонка.Відстань між створами (в метрах)
 3. колонка.Час ходу поплавка через створ
 4. колонка.Тривалість руху поплавка (м/сек)
 5. колонка.Швидкість руху поплавка (м/сек)
 6. колонка.Швидкість руху течії річки (м/сек)
 • Фронтальна бесіда.

- Яке живлення річки? - Який режим? - Коли річка розливається? - Коли замерзає?

 • Підведення підсумків бесіди.

Характеристика річки Есмань.

Через наше місто протікає річка Есмань - притока Клевені. Річка невелика - довжина її 50 км, течія спокійна, повільна ( похил річки 1,1 м/км). Бере початок північніше селища міського типу Червоне, тече на південь. Річище помірно звивисте, ширина до 15 м. Долина річки у верхів'ї заболочена. Долина коритоподібна, ширина її до 3-х км, глибина сягає до 30 м. Есмань впадає в річку Клевень на захід від міста Глухова. Середній стік річки Есмань 70,7мм/м за рік. Швидкість течії річки на перекатах 0,1-0,4 м/с. Площа водозбору Есмані 873 км. Річка за багато років провела велику руйнівну роботу і поглибила своє річище, залишивши чотири тераси. Живлення Есмані - мішане з переважанням снігового. Понад 50% річкового стоку припадає на талі снігові води. Частка підземних і дощових вод у живленні річки приблизно однакова. Найбільш високі рівні води (на 2-3,5 м вище меженного) бувають у кінці березня - середині квітня. Замерзає Есмань наприкінці грудня, скресає в березні. У теплі зими, які переважають останніми роками, сталого льодоставу немає. Межень - з серпня по вересень. На річці споруджено чотири водосховища для рибальства. Воду використовують також для зрошення. Вздовж берегів створюються водоохоронні смуги.

Зупинка „Людська доброта" (екологічна).

Мета: вчити аналізувати, робити висновки на основі власних спостережень за станом довкілля в екосистемі річкової долини; виховувати культуру спілкування з природою, почуття людяності та бажання зберігати природну красу. „...В правічній мові Матері - природи народилось першим слово - доброта..."

Завдання.

 1. Покажіть на конкретних прикладах вплив людини на стан екосистеми (позитивний, негативний).
 2. Чому охорона природи є справою кожного громадянина на Землі?
 3. Чи можна відновити витрачене та забруднене?

„Ой, рятуйте мене, люди! Витягайте із сміття, Що кидають в мене всюди, Не дають мені життя. Мотлохом та склом побитим Вкрилось русло, береги. Вже не хочуть воду пити З мене коні та воли. Помирати риба стала -Так забруднена вода. Вже купатись перестала В каламуті дітвора. Задихаюсь від бензину, Масла, бруду, хоч умри, Як почнуть оті машини Мити в річці шофери. Стали люди добре жити. Та невже ж оцей прогрес Має річку погубити? Я благаю:SOS!"

 1. Що, на вашу думку, люди могли б зробити, щоб врятувати Есмань?
 2. Що можемо зробити ми з вами?

Висновки. Аналізуючи стан довкілля екосистеми, учні погоджуються з тим, що красу і різноманіття життя можуть врятувати тільки самі люди. Людина забуває, що вона є „...творіння природи, вона існує в природі, підкорена її законам..." (П. Гольбах).

Проникнути в світ краси нам допомагають поети, їхні вірші відтворюють світ природи. Тому наступна зупинка „Поетична".

Зупинка „Поетична". Люби природу не як символ Душі своєї. Люби природу не для себе, Люби для неї. Гарна велика країна моя -Є в ній озера, річки і моря. Гори високі, степи і ліси, Скільки багатства і скільки краси. Сумщини рідної сади Нахилились цвітом до води. Кожна гілка — в сонці, у теплі Щедро пахне соками землі. Сумщини рідної гаї Кличуть тебе в затінки свої. Зупинись, послухай солов 'я І відчуй, що це земля твоя. Червона книга. Що таке Червона книга? Червоний колір - це сигнал небезпеки. Це означає, що рослини і тварини, занесені до Червоної книги, знаходяться на межі винищення й потребують охорони. У Червону книгу ми занесли Світ неповторний та чудесний, Що поступово вимирає, І порятунку в нас благає. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти? Конвалії й фіалки І вісник березня — підсніжнік? Ми всі господарі природи -Тож:: збережемо її вроду!

Зупинка „Загадкова" (рослини).

 • Народна українська комора вітаміну „С".

(Шипшина)

 • Речовина, яку виділяють рослини; вона забезпечує нам життя.

(Кисень)

 • Рослина, від назви якої походить образливе слово, що натякає на нестачу розуму.

(Дурман)

 • Квітка, пелюстки якої допомагають вирішити проблему всіх закоханих.

(Ромашка)

Зупинка „Загадкова" (тварини).

 • Двічі народжується, раз вмирає.

(Птах)

 • Летів птах через дах, сів на воротах в червоних чоботях.

(Лелека)

 • Сам вечірньої години заховався в кущ калини, та на дудочку одну грає пісню чарівну.

(Соловейко)

 • Уночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі.

(Сова)

 • Чорнокрилий, жовтодзьобий, Він за плугом важко ходить, Черв'ячків, жучків знаходить. Сторож, вірний друг полів. Перший вісник теплих днів.

(Грак)

 • Які ноги заввишки, Такий ніс завдовжки, Хату на хаті має,

Всім жабам рахунок знає. Прилетів до нас здалека У гніздо своє.... (Лелека)


„Прес" (висновок). Заключне слово вчителя. Нашу екскурсію ми завершуємо словами віршів: Любіть природу рідну, завжди милуйтесь нею Ранковими світанками, вечірньою зорею. Любіть дерева голі, любіть дерева в шапках, Вони- немов колиска, неначе рідна мати! Не спричиняйте болю, не рвіть природи коси, А щоб росли густими — сполоскуйте у росах! Із трепетом великим приходьте до природи, Вслухайтеся в гармонію, в мелодію води! Все на землі, все треба берегти, І птаха, й звіра, і оту травинку. Не чванься ти, що цар природи ти Бо, врешті, ти - її частинка. Цю істину сприймай беззастережно, -Якщо береш, то треба й віддавати, Коли й надалі хочеш царювати!

Учні передають з рук в руки золотаву квітку кульбаби та звертаються до неї зі словами: - Ти сонце! Ти зігріваєш нас теплом та красою! - Живи довго! Ми тебе любимо! - Ти часточка живої природи, а ми дбаємо та вивчаємо її!

Домашнє завдання. 1. Посадити біля дому дерево, квіти. 2. Обробити матеріали екскурсії та естетично оформити звіт.

Використані ресурси

http://geo.1september.ru/ http://ukr-tur.narod.ru/shkola/shkola.htm http://festival.1september.ru/subjects/6/ http://chtyvo.org.ua/authors/kraieznavstvo/

Фотогалерея

Екскурсія в природу для учнів 6-х класів


Вивчення гірських порід
Вивчення травяного покрова
Вивчення тваринного світу
На станції екологчної стежки
На стежці


--Малютіна Тетяна Олексіївна (обговорення) 17:15, 26 листопада 2014 (EET)