Математична гра "Через терни до зірок"

Матеріал з Wiki
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Тема заходу

Математична гра "Через терни до зірок"

Автор (посилання на сторінку користувача)

Яременко Людмила Олексіївна

Мета (навчальна, розвивальна, виховна)

Навчальна: вдосконалити навики розв’язування різноманітних побутових задач , пов’язаних з розвитком логічного мислення, пам’яті , уваги, самостійності. Розвивальна: підвищення інтересу до вивчення математики, Виховна: виховувати працьовитість.активність.

Категорія учнів

Учні 5 класу.

Обладнання

Мультимедійний проектор.

Методичні рекомендації щодо організації та проведення (можливі посилання)

Математична гра для учнів V класів може тривати до 1,5 години.З самого початку важливо забезпечити умови для максимального виявлення ініціативи і самостійності учнів. Учителі повинні дбати про те, щоб усі етапи підготовки до гри були захоплюючими творчими процесами, щоб кожний міг знайти собі справу за нахилами і можливостями. Важливу роботу мають виконати учні, які захоплюються розв'язуванням задач. їм варто доручити добір завдань для різних форм змагань, передбачених програмою гри. У проведенні гри має бути певна урочистість, але вона не повинна бути надто парадною і «словесною», коли учні в залі багато слухають і мало працюють самі. Такі заходи як правило, не справляють великого враження. У різних змаганнях і математичних іграх важливо передбачити послаблені варіанти завдань, щоб учні, які не дуже люблять математику, але прийшли на гру, відчули радість успіху, впевненість у своїх можливостях. Для таких учнів доцільно передбачити допомогу через «Довідкове бюро» або «Путівник"

Зміст заходу (можливі посилання)

Тернина перша” – “Розминка команд”.

Я прошу капітанів підійти до мене і взяти конверти із завданнями. Вам потрібно швидко і правильно відповісти на якомога більшу кількість запитань . За кожну правильну відповідь команда отримує один бал.

“ Тернина друга” - “ Всі для кожного , один для всіх”.На дошці для кожної команди записані приклади . Кожний член команди по черзі виходить і розв’язує свій приклад. Результат першого прикладу є початком наступного. Переможе в цьому конкурсі та команда , яка правильно і швидко впорається з цим завданням . За кожний правильно розв’язаний приклад 1- бал.

43/9+24/9=67/9 54/8+32/8=86/8 67/9 – 35/9=32/9 86/8 – 45/8=41/8 32/9 – 14/9=17/9 41/8 – 23/8=16/8 17/9 + 58/9=76/9 16/8 + 67/8=85/8 76/9 + 23/9= 10 85/8 + 13/8=10.

“Тернина третя” – “ Математичний кросворд “.За два тижні до конкурсу команди отримали завдання: скластиматематичний кросворд. Кросвордів було складено багато , всі вони цікаві , різні ,тому мені потрібен був час , щоб вибрати серед них два рівноцінних . І сьогодні , кросворд , підготовлений учнями 5-Б класубудуть розгадувати математики 5-В класу , а 5-В клас підготував свій кросворд своїм суперникам по боротьбі. Цей конкурс оцінюється п’ятьма балами. Доки команди розгадують кросворди, ми проведемо конкурс болільників і визначимо найактивніших серед вас.
Конкурс болільників
1Який прилад використовують для вимірювання кутів?(транспортир).
2.Як називається сума довжин сторін трикутника? (периметр).
3.Як називається кут , градусна міра якого 110-градусів? (тупий).
4Як називається частина прямої , яка має початок і не має кінця? (промінь).
5.Як знайти площу прямокутника?
6.Скільки арів в 1га?(100)
7Подайте у метрах : 7см , 3дм , 14мм.
8Що показує знаменник дробу ?
9Як перетворити мішане число у неправильний дріб?
10Перетворити у години : 15хв ; 1-годину 20хв.
11Летіли качки : одна попереду і дві позаду. Одна позаду і дві попереду , одна між двома і три в ряд. Скільки летіло качок? (3)
12Яку частину розгорнутого кута становить прямий кут? (1/2)
13Скільки вершин має прямокутний паралелепіпед?(8)
14Як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда?
15.Порівняйте 1 і 12/12 ; 1 і 7/8 ; 9/4 і1.
16Кожний місяць закінчується числом 30 або 31 . В якому місяці є число 28?( у кожному)
17Лікар призначив 3 – уколи через кожні півгодини . Скільки часу потрібно , щоб зробити ці 3- уколи?( 1-годину)
18Скільки понеділків може бути у одному місяці? (4або5)
19“Скільки годин ?”- спитав хлопчик у батька . А ось порахуй : докінця доби залишилося у два рази менше часу , ніж пройшло від її початку . Скільки ж тоді було годин ?(16 годин)
20.Назвіть приказки , прислів’я та пісні , в яких зустрічаються числа.
“ Тернина четверта” – “ Брейн – ринг “Ми на “ Брейн – ринзі “. Прошу журі дуже уважно слідкувати за тим яка команда першою подасть сигнал про готовність відповідати . За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Запитання 1. На уроці фізкультури учні стали в один ряд на відстані 1м один від одного . Весь ряд був завдовжки 25м . Скільки було учнів ? (26) Запитання 2.Число 666 потрібно збільшити на половину не проводячи над цим числом ніяких арифметичних дій. Як це зробити? ( перевернути число ). Запитання 3.Із Києва до Харкова вийшов пасажирський потяг із швидкістю 80 км/год . У той же час назустріч першому поїзду відправився швидкісний потяг із швидкістю 20 км/год . Який із цих потягів буде далі від Києва в момент зустрічі ? ( на одній відстані). Запитання 4.Садівника спитали , скільки в твоєму саду дерев ? Він відповів: “Половина всіх моїх дерев – яблуні , половина з тих , що залишилися – груші , а решта – шість дерев – вишні .” Скільки в цьому саду дерев ? ( 24 дерева ).Запитання 5. Лисичка спіймала 15 рибин і розклала їх на 5 кучок так,що в кожній кучці була різна кількість рибин.Спробуйте і ви так розкласти рибу . ( 1+2+3+4+5 ). Запитання 6. Вовк і Лисичка змагалися, хто швидше бігає . Хто зайняв яке місце, коли відомо , що Вовк був одним із перших, а Лисичка була передостанньою ? ( Лисичка – 1, Вовк – 2 ) Запитання 7.Я сіла в автобус . В автобусі крім мене було ще 17 пасажирів . Нпершій зупинці вийшло 2 пасажири , а зайшло 6 . На другій зупинці вийшло 8 , а зайшло в автобус 10 пасажирів . Потім , на наступній зупинці зайшло ще 4 людини , а вийшло 7 . Далі на зупинці зайшов чоловік з собакою ? Скільки було зупинок ? ( 4 зупинки ). Запитання 8. Михайлик прочитав 7/15 книжки , в якій 300 сторінок . Скількисторінок залишилось прочитати Михайлику ? (160 сторінок ) Запитання 9.За перший день робітник виконав 3/5 завдання , а за другий решту 30 деталей . Скільки всього деталей виготовив робітник ? ( 75 деталей )

“Тернина п’ята” – “Випробування для капітанів “ Діти , подивіться , у нас гості . Це Незнайко зі своїм товаришем . Вони не навчалися в 5 – му класі , а тому у них є багато запитань до вас . Шановні капітани ! Вам треба відповідати так , щоб наші

гості зрозуміли математичну сутність вашої відповіді . Найбільша кількість балів за цей конкурс – 5 . (Задаються питання капітанам про дріб , корінь рівняння , знак = , числовий промінь)

“ Тернина шоста “ – “ Зрозумій мене “
За кожним столом у нас команда знавців математики на чолі з

капітаном . Це колектив однодумців – людей , які повинні дуже добре розуміти один одного . А от розуміти капітана кожен член команди повинен з півслова . Зараз ми пограємо у гру “ Зрозумій мене “. Команди повинні відгадати математичний термін. Я по черзі даю капітанам команд карточки , на яких написаний математичний термін . Капітан має пояснити це поняття , не використовуючи сло во , записати на карточці . Максимальна кількість балів за цей кон - курс- 5.( Від’ємник , знаменник , гектар, частка чисельник , секунда)

“ Тернина сьома “ – “ Зоряна година “

Команди стомилися і тому зараз конкурс не зовсім серйозний .Номер правильної відповіді команди вказують підняттям таблички Запитання 1. Якщо один півень закричить з усієї сили , то одна людина прокине - ться. Скільки повинно закричати півнів, щоб прокинулося 4 людини? 1. 4 2.1 3.2. Запитання 2. Трудова книжка учня : 1. зошит 2.підручник 3.щоденник Запитання 3. Величина кута – 30 градусів . Чому дорівнює величина цього кута , якщо його розглядати в лупу з двократним збільшенням ? 1.30 градусів 2.60 градусів 3.90 градусів Запитання 4. Двоє учнів йшли до школи , а їм назустріч ще 5 учнів . Скільки учнів прийшло до школи ? 1. 7 2. 2 3. 5 Запитання 5. На столі лежали яблука . Спілі , запашні . Підійшли до столу дві матері та бабуся з онукою . Кожна взяла по яблуку і не стало на столі яблук . Скільки яблук лежало на столі ? 1. 5 2. 4 3. 3 Запитання 6. За шоколадку заплатили 1 грн та ще половину її вартості . Сккоштує шоколадка ? 1.2грн 2.1грн 3.1грн. 50коп Запитання 7. На дереві сиділо 6 горобців . Стрілець вистрілив і влучив у двох із них . Скільки горобців залишилося на дереві ? 1. 4 2. жодного 3. 2 Запитання 8. У будинку 4- кімнати . З однієї кімнати зробили дві . Скільки кімнат стало у будинку ? 1.5 2. 6 3. 7 Запитання 9. Горіло 5 свічок . Дві з них згасли . Скільки свічок залишилось ? 1.3 2. жодної 3. 2 Слово журі. Нагороджуємо переможців .Нагороджуємо найактивнішого болільника.Дякуємо командам за хорошу гру . Дякуємо болільникам , за те , що підтримували своїх товаришів.Дякуємо журі , що було справедливим .

Використані ресурси

1.А.С.Зоря, С.М.Кіро. Про математику і математиків. – К . Радянська школа, 1981.


2.И.Я.Депман,Н.Я.Виленкин. За страницами математики, - М. Просвещение, 1989.


3.А.Г.Конфорович. Визначні математичні задачі, - К. Радянська школа, 1981.


4.Г.И.Глейзер. История математики в школе. – М. Просвещение, 1964.


5.В.Л.Минковский. За страницами учебника математики. – М. Просвещение, 1966.


6.Г.М.Возняк. Математики –дійсні члени наукового товариства ім.. Т.Г. Шевченка у Львові. –Тернопіль , 1994.


7.М.П.Маланюк. Матеріали з історії розвитку шкільної математичної освіти в Україні. –Київ –Тернопіль , 1995.


8.Вірченко Н. Нотатки з Міжнародного форуму пам`яті Михайла Кравчука// Математика. -2002. -№33. –С. 19-22 .


9.Пташник Б. Поет математичних формул//У світі математики. -2002.-Т. 8., вип.,4.-С .86-91.

Фотогалерея